HEREKE HALISI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Hereke Halısı’nı diğer halılardan ayıran ve özel kılan pek çok özellik var. Bu özellikleri ise, çift düğüm tekniği kullanılması, biri ince biri kalın çift atkı tekniği ile örülüyor olması ve kesiminin el makası ile yapılıyor olması şeklinde sıralayabiliriz. Ama en önemli özelliği yüzde yüz el yapımı olmasıdır. Yapımı yıllar alabilir. Dünyanın en ince ve en sağlam halısıdır. Uzun ömürlüdür, nesilden nesile miras bırakılabilir değerdedir. Kullanılan ham madde doğaldır, alerji yapmaz, sağlıklıdır. Hereke Halısı’nda kullanılan ipek ve yün birinci sınıftır.

Firmamız Hereke Halılarınızı Değerinde Alır Satma için Aramanız ve resimlerini Göndermeniz Yeterli 0532 645 3950

Hereke halısı Türkiye’de Kocaeli’ne bağlı bir kıyı şehri olan Hereke’de üretilen halıdır. Çift düğüm tekniği kullanılması ve el yapımı olması onu diğer halılardan farklı kılar. Yapımı yıllar sürebilmektedir. Birinci sınıf İpek kullanılarak örülen halılar saraylarda dekorasyon olarak kullanıldı

Ham madde olarak ipek, yün ve pamuk kullanılır. Osmanlı sanayisinin ilk modern fabrikalarından biri olarak kabul Hereke Fabrika-i Humayunu adlı halı fabrikasının üretime girmesi ile Hereke halıları tüm dünyada tanınan bir marka haline gelmiştir.